شارژر بی‌سیم Qi-Certified چیست؟
ملیکا طاهران پور  1398/04/08 

 

اگر تجربه خرید شارژر بی‌سیم را داشته باشید احتمالا کلمه “Qi-Certified” به‌ گوش‌تان خورده است. اما Qi چیست و چرا باید از یک شارژر بی‌سیم Qi-Certified استفاده کنیم؟

 

Qi تنها یک استاندارد شارژ بی‌سیم است

Qi (با تلفظ چی (chee)) یک استاندارد برای انتقال انرژی بی‌سیم است. Qi یک فرمت است که توسط کنسرسیوم انرژی بی‌سیم (WPC) حفظ و نگهداری می‌شود و هدف آن استاندارد سازی شارژ بی‌سیم در همه دستگاه‌ها، درست به همان‌ گونه که استانداردهای USB یا بلوتوث انتقال داده را در تمام دستگاه‌ها استاندارد نموده‌اند، است.

 

اما چرا شارژ بی‌سیم نیاز به استاندارد سازی دارد؟

بدون استانداردی مانند Qi، شارژ بی‌سیم مشکل‌ ساز خواهد بود. فرض کنید که اگر هر اسمارت‌فون به‌ جای استفاده از کابل Micro-USB ،USB-C و لایتنینگ از کابل مخصوص به خود استفاده می‌کرد. در واقع اگر استاندارد Qi وجود نداشت، ممکن بود هر اسمارت‌فونی برای شارژ شدن به‌ صورت وایرلس به یک شارژر بی‌سیم متفاوت نیاز داشته باشد!

اما درنظر داشته باشید که درعمل این امکان وجود دارد که شارژرهای بی‌سیم استانداردسازی نشده بتوانند گوشی‌های غیراستاندارد را شارژ کنند. اما ترکیب کردن استانداردهای نیروی برق با دستگاه‌های پشتیبانی‌ نشده عملی بی‌ تاثیر و حتی خطرناک است.

 

استاندار Qi یعنی امنیت و راحتی

شارژرهای بی‌سیم برای انتقال انرژی به القا مغناطیسی یا رزونانس مغناطیسی متکی هستند (Qi از هردو استفاده می‌کند)؛ این موضوع به‌ گونه‌ای مانند میدان مغناطیسی است که زمین را احاطه کرده است. گوشی شما دارای سیم‌ پیچی است که این انرژی مغناطیسی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند که سپس همین امر باتری را شارژ می‌نماید.

 

 

به‌ همین علت عملا ممکن است که شارژرهای بی‌سیم استانداردسازی نشده برای رسیورهای استاندارد سازی نشده‌ موجود در گوشی‌ها کار کنند. اما فرض کنید که اگر استاندارد‌های شارژر بی‌سیم وجود نداشت چه می‌شد؟

در‌این‌ صورت با سه مشکل بزرگ مواجه می‌شدیم:

1- شارژ‌ شدن بیش از حد گوشی‌ها: گوشی‌های هوشمند دارای محدودیت‌های ولتاژ داخلی هستند که مانع از شارژ شدن بیش‌ از حد آن‌ها توسط سیم و کابل می‌شود. اما شارژ بی‌سیم به یک سیم‌ پیچ مانند سیم‌ پیچ اجاق‌ گازهای الکتریکی، متکی است. بدون استاندارد شارژ بی‌سیم، یک شارژر بی‌سیم پرقدرت (مثلا 25 وات) می‌تواند به سیم‌ پیچ یک گوشی بی‌سیم کم‌ قدرت (که ممکن است در رنج 5-0 وات باشد) و نیز باتری و دیگر قطعات داخلی گوشی، آسیب بزند.


2- حرارت بیش‌ از‌ حد: در حال‌ حاضر این مورد یکی از مشکلات رایج شارژرهای بی‌سیم ولتاژ بالا (یا ارزان) است. عدم مدیریت مناسب برق و همچنین عدم وجود تهویه مناسب ممکن است موجب‌ به ایجاد حرارت و درنتیجه آسیب‌ دیدن گوشی شود. حرارت بیش‌ از‌ حد می‌تواند باعث تخریب و فرسوده‌ شدن باتری و درنهایت آتش‌‌ گرفتن گوشی شود.


3- انتقال حرارت به اشیای اطراف: بدون وجود شناسایی اشیا خارجی (FOD)، یک شارژر بی‌سیم ممکن است انرژی مغناطیسی را به اشیایی غیر از گوشی مانند قطعات فلزی و یا اشیا اطراف شارژر منتقل کند. این امر می‌تواند باعث ایجاد حرارت بیش‌ از‌ حد، آتش سوزی و یا سوختگی شود.


استاندار شارژ بی‌سیم Qi، از احتمال وقوع این موارد جلوگیری می‌کند. زمانی‌ که یک گوشی یا شارژر Qi-Certified است یعنی که آن گوشی یا شارژر توسط کنسرسیوم انرژی بی‌سیم (WPC) از‌ لحاظ ایمنی، اثر بخشی و سازگاری بررسی شده است. دستگاه‌های Qi-Certified باید در بازه 0 تا 30 وات کار کنند (استاندارد Qi می‌تواند تا 1 کیلووات افزایش یابد، اما نه برای تلفن‌های همراه)، تست‌های حرارتی را پشت سر بگذارنند و نیز با استانداردهای Qi FOD مطابقت داشته‌ باشند. آن‌ها همچنین باید همان‌ طور که تمام کارت‌های میکرو SD با پورت‌های میکرو SD سازگار هستند و کار می‌کنند، با تمام دستگاه‌های Qi-Certified دیگر (گوشی یا شارژر) سازگار باشند.

 

دیگر استاندارد‌های شارژ بی‌سیم

 

 

در حالی‌ که استانداردهای شارژ بی‌سیم دیگری به‌ غیر از Qi وجود دارد، هیچ‌ یک از آن‌ها به‌ اندازه Qi مناسب نیستند. استانداردهای متفاوت شارژ بی‌سیم با یک‌دیگر هم‌خوانی ندارند؛ بنابراین بهتر است (در سطح مصرف‌ کننده) همه گوشی‌ها و شارژرهای بی‌سیم از یک فرمت یکسان پشتیبانی کنند. اما این استانداردهای شارژ بی‌سیم کدام استانداردها هستند؟

استاندارد شارژ بی‌سیم Powermat یا به‌ اختصار PMA، برای شارژ کردن دستگاه‌ها از القا مغناطیسی استفاده می‌کند. مت‌ شارژرهای سال 2008 یا 2009 از استاندارد شارژ بی‌سیم PMA استفاده می‌کردند. گوشی‌های گلکسی سامسونگ (S8 ، S9 و S10) نیز همچنان از استاندارد PMA (و نیز Qi) استفاده می‌کنند؛ اما کاربران گوشی‌های S10 از کار‌ نکردن صحیح گوشی S10 با تمام شارژرهای PMA شکایت دارند.

دیگر استاندارد شارژ بی‌سیم قابل اشاره، استاندارد AirFuel یا Rezence سابق است که برای شارژ کردن دستگاه‌ها به رزونانس مغناطیسی اتکا دارد. در حال‌ حاضر فقط گوشی‌های منسوخ‌ شده و بسیار قدیمی مانند آی‌فون 5s از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند.

اکنون با وجود استاندارد Qi هیچ‌ کدام از استانداردهای بالا شانسی برای استفاده مجدد و روی‌ کار آمدن دوباره ندارند؛ همان‌ طور که احتمال روی کار آمدن استاندارد USB دیگری وجود نخواهد داشت.
هرچند این موضوع ممکن است کمی باعث ایجاد رقابت شود، اما تغییر استاندارد فقط همه‌ چیز را از آن‌چه که باید باشد، پیچیده‌تر می‌کند.

 

آینده استاندارد Qi

شارژ بی‌سیم در حال‌ حاضر بحث داغی است که پیش‌ بینی آینده آن کمی سخت است. این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد و در حالی‌ که شارژ کردن گوشی بر روی یک پایه پلاستیکی جالب به‌ نظر می‌رسد، شارژ بی‌سیم پتانسیل زیادی برای برآورده‌ کردن درخواست‌ها و نیاز‌های آینده دارد.

اما نباید به این زودی‌ها انتظار ماشینی را که به‌ طور بی‌سیم شارژ می‌شود، داشته باشیم‌؛ زیرا به‌ نظر می‌رسد که اکنون WPC تمام تمرکز خود را بر روی لوازم آشپزخانه و ابزار برقی گذاشته است!

 

 

نکته اصلی درمورد شارژرهای بی‌سیم کارایی و راحتی استفاده از آن‌ها است. در صورتی‌ که یک شارژر بی‌سیم باعث هدر‌رفتن برق شود، دستگاه را دیرتر از کابل و سیم شارژ کند و یا استفاده مداوم از آن راحت نباشد عرضه و فروش آن (و همچنین خرید آن) هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. در حال حاضر، استاندارد Qi می‌تواند تا 1 کیلووات از انتقال برق پشتیبانی کند. با تمرکز بر وسایل آشپزخانه و ابزارهای برقی، WPC امیدوار است راهی برای تکمیل انتقال قدرت کیلووات بی‌سیم و ساخت شارژر‌های یکپارچه‌ بی‌سیم (در بالای پیشخوان‌ها، زیر کف‌ پوش‌ها و …) پیدا کند.

 

شارژر‌های بی‌سیم ناشناس را خریداری نکنید

اگر یک شارژر بی‌سیم، Qi-Certified نباشد باید از خریداری آن خودداری نمایید. شارژهای بی‌سیم Qi-Certified برندهای Anker ،CHOETECH و Yootech در عین ارزان بودن عدم افزایش حرارت بیش‌ از‌ حد گوشی و نیز عدم آسیب‌ رسیدن به آن را در حین شارژ، تضمین می‌کنند.

اگر به‌ هر‌ دلیلی قصد خرید یک شارژر PMA یا AirFuel را دارید، ابتدا از مطابقت استاندارد شارژ آن‌ها با گوشی خود اطمینان حاصل نمایید.

 

 

منبع: آی تی رسان


نظرات کاربران
ارسال نظر