نحوه فعال کردن حالت شبانه در گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی؟!
حسین محمودزاده  1397/09/15 

 

ممکن است شنیده باشید که نور آبی نمایشگرهای مختلف به ویژه گوشی‌های هوشمند، تبلت یا مانیتور کامپیوتر، می‌تواند موجب فشار شدید به چشم‌های شما شود. مخصوصاً اگر شب‌ها و قبل از خواب به استفاده از اینگونه لوازم بپردازید، ممکن است نتوانید خواب کامل و راحتی داشته باشید.

برای محافظت از چشم‌ها در برابر این نور آبی راه‌کارهای مختلفی ارائه شده که یکی از مفیدترین و البته ساده‌ترین آن‌ها استفاده از حالتی موسوم به حالت شبانه یا Night Mode است که در سیستم عامل‌های مختلف برای رابط کاربری در نظر گرفته می‌شود. ما نیز در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه به کارگیری و استفاده از حالت شبانه در گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌های اندرویدی آشنا کنیم.

روش اول: گزینه داخلی خود رابط کاربری گوشی
در چند سال گذشته با توجه به افزایش میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، تولید کنندگان مختلف سعی کرده‌اند تا برای جلب نظر کاربران خود حالت شبانه را نیز در داخل رابط کاربری دستگاه خود بگنجانند.

فعال کردن Blue Light Filter در گوشی‌ها و تبلت‌های سری گلکسی سامسونگ
قفل گوشی خود را باز کرده و به قسمت تنظیمات یا settings وارد شوید.
به دنبال گزینه‌ای تحت عنوان Display بگردید.
گزینه‌ای با نام Blue Light Filter را بیابید.
با فعال کردن گزینه Blue Light Filter می‌توانید حالت شبانه گوشی شما فعال شود.
اگر بر روی عبارت Blue Light Filter لمس کنید می‌توانید به منوی تنظیمات حالت شبانه نیز دسترسی پیدا کنید. در این منو می‌توانید زمان‌بندی دلخواه خود را برای فعال شدن و غیرفعال شدن خودکار حالت شبانه را تعیین کرده و همچنین شدت رنگ صفحه را نیز مشخص نمایید.

آیا گوشی من دارای حالت شبانه است یا نه؟
صفحه تنظیمات گوشی (Settings) را باز کنید.
وارد منوی Display شوید.
در این صفحه به دنبال گزینه‌ای با نام Night Mode یا Reading Mode بگردید.
اگر منوی تنظیمات گوشی شما دارای قابلیت جستجو می‌باشد، می‌توانید با تایپ عبارات فوق نیز از وجود یا عدم وجود آن‌ها اطلاع پیدا کنید.


 

روش دوم: استفاده از برنامه‌های شخص ثالث
اگر گوشی شما به صورت ذاتی و داخلی از حالت شبانه پشتیبانی نمی‌کند، لازم نیست زیاد نگران باشید زیرا با استفاده از برنامه‌های شخص ثالث می‌توانید این نقیصه را جبران کنید.

برنامه‌های رایگان مختلفی در پلی استور به این منظور ارائه شده که حتی ممکن است تنظیمات بسیار بیشتری را نیز در اختیار شما قرار دهد. در این آموزش ما از برنامه Twilight استفاده کرده‌ایم که در ادامه لینک دانلود آن را نیز قرار خواهیم داد.

 

روش کار با برنامه Twilight:
با مراجعه به پلی استور برنامه Twilight را دانلود کنید.
پس از شدن برنامه آن را اجرا کنید.
در داخل برنامه می‌توانید گزینه‌های مختلفی مانند دمای رنگی، شدت رنگ و میزان روشنایی صفحه در حالت شبانه را به دلخواه خود تنظیم کنید.
شما حتی می‌توانید زمان‌بندی دلخواه خود را هم برای فعال و غیرفعال شدن خودکار حالت شبانه اعمال کنید تا بدون نیاز به مراجعه به اپلیکیشن، سر ساعت مقرر گوشی وارد حالت شبانه شود.
یکی از مزایای Twilight این است که تنظیمات مختلف آن از قسمت اعلان‌ها نیز به سرعت قابل دسترسی هستند و نیازی به ورود به داخل برنامه ندارید.

 

لینک دانلود برنامه Twilight از پلی استور


نظرات کاربران
ارسال نظر