چند توصیه برای کاهش عوارض امواج موبایل؟!
...راهی...  1397/10/02 

 

در این مقاله به توصیه هایی مناسب و کاربردی برای هرچه بیشتر مصون ماندن از عوارض امواج و تشعشعات موبایل در زندگی های عادی و روزمره اشاره میشود.

 

بدون شک در دنیای امروزی و با افزایش فوق العاده سریع تکنولوژی و دنیای هوشمند و مخصوصا وسایل ارتباطی و علی الخصوص گوشی های هوشمند، با عوارضی هم مواجه میشویم و این عوارض در استفاده از وسایل ارتباطی و مخصوصا موبایل بسیار به توجه نیاز دارد و همیشه دغدغه ای برای ذهن ما بوده است. اما چه کارهایی میتوان انجام داد تا هرچه بیشتر از این امواج و تشعشعات خطرناک موبایل در امان بمانیم.

در اینجا به چند توصیه برای سلامت از امواج موبایل اشاره خواهیم کرد:

 

سعی کنید از حالت آفلاین استفاده کنید
بسیاری از کاربران عادت دارند تا در زمان خواب، گوشی موبایل را بالای سرشان قرار دهند. از آنجایی که انسان به طور متوسط یک سوم روز را خواب است، با یک فاجعه روبه‌رو هستیم! کاربر حدود هشت ساعت یک دریافت‌ کننده امواج الکترومغناطیس را نزدیک به مغز خود قرار می‌دهد که اصلا عاقلانه نیست. از آنجایی که اغلب کاربران از گوشی های خود به عنوان ساعت هشدار برای بیدارشدن در صبح استفاده می‌کنند، توصیه این است که برای کاهش مضرات امواج موبایل ، شب‌ها گوشی را بعد از قراردادن بر روی حالت آفلاین بالای سر خود قرار دهید. همچنین در دیگر زمان‌های عدم نیاز به برقراری تماس، ارسال پیام و یا اتصال به اینترنت، استفاده از حالت آفلاین را فراموش نکنید. انجام این کار نه چندان سخت میتواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد.

 


در زمان عدم استفاده، گوشی موبایل را از خود دور کنید
محققین معتقدند تشعشعات گوشی موبایل به عنوان یک دریافت‌ کننده امواج موبایل، تا شعاع یک متری در اوج خود قرار دارد. نیازی نیست تا در منزل و محل کار، گوشی را به خود بچسبانید! ترجیحا بعد از افزایش صدای زنگ برای از دست ندادن تماس‌های دریافتی، گوشی را از خود دور کنید. اینکار سبب میشود تا هرچه بیشتر از این امواج دور بمانید.

 

از آنتی‌اکسیدان‌ها استفاده کنید
آنتی‌اکسیدان‌ها، که از پیری و فرسودگی بدن انسان جلوگیری می‌کنند، خیلی سریع توسط امواج موبایل از بین می‌روند. از آنجایی که از امواج موبایل گریزی نیست و آن‌ها در همه جا وجود دارند، پس بهتر است تا می‌توانید آنتی‌اکسیدان‌ها را در برنامه غذایی خود جای دهید.

 

دستگاه‌های بدون سیم را از کودکان دور کنید
از آنجایی که مغز کودکان در حال رشد است، تاثیر امواج موبایل بر روی آن‌ها حدود پنج برابر بیشتر است. هرگز گوشی موبایل و یا تبلت خود را برای ساعت‌های طولانی به آن‌ها ندهید. البته این موضوع نباید جلوی رشد و پیشرفت کودکان را بگیرد. استفاده مدام و برای مدت زمان طولانی توسط کودکان به هیچ وجه توصیه نمیشود. بهترین کار، خرید یک تبلت بدون قابلیت اتصال سیمکارت برای کودکان است تا به این وسیله آن‌ها نیز بتوانند برای مقاصد آموزشی و سرگرمی از تکنولوژی روز استفاده کنند.

 

گوشی موبایل را در جیب شلوار و یا بر روی کمر قرار ندهید
قرار دادن گوشی بر روی کمر به وسیله یک کیف مخصوص، عادتی است که سال‌ها از منسوخ شدن آن می‌گذرد! با این حال، هنوز محل قراردادن گوشی موبایل توسط کاربران سراسر دنیا، جیب شلوار است. امواج مضر موبایل همواره وجود دارند، اما در زمان حمل یک دریافت‌ کننده امواج، در حال جذب آن‌ها به سمت خود هستید. بر اساس یک آزمایش رسمی، مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوارشان قرار می‌دهند، مقدار اسپرم‌های تولید شده توسط دستگاه تولید مثل آن‌ها به میزان 30 درصد کاهش می‌کند تا به اصطلاح پزشکان به عقیمی موقت دچار شوند. امواج الکترو مغناطیسی بسیار قوی هستند، آن‌ها را جدید بگیرید.

 

زمان مکالمه‌های خود را شدیدا کاهش دهید
بیشترین میزان تشعشع در زمان برقراری مکالمه است. در نظر داشته باشید امواج موبایل همه‌ جا وجود دارند، اما وقتی یک دریافت‌ کننده همچون گوشی موبایل را به دست می‌گیریم، در حال جذب آن‌ها به سمت خود هستیم. این امواج و تشعشات، در زمان برقراری تماس به اوج خود می‌رسند، به همین دلیل کارآمدترین روش کاهش مضرات امواج موبایل ، کاهش زمان مکالمات است (وقتی که امکان ارسال پیامک وجود ندارد). تحقیقات نشان می‌دهند اگر بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت کنید، مغزتان در معرض تاثیرات منفی امواج موبایل قرار می‌گیرد.

 

استفاده مداوم از اینترنت را کنار بگذارید
برخی از کاربران به صورت دائمی به اینترنت متصل هستند. اگر شغل و کار شما به این موضوع وابسته نیست، حتما این عادت را کنار بگذارید. در زمان اتصال به اینترنت موبایل، داده‌ها به صورت دائمی در حال دریافت‌ شدن و ارسال هستند و تشعشعات ناشی از این اتصال، تا شعاع یک متری مضرات زیادی را بر روی افراد می‌گذارند. برای کاهش مضرات امواج موبایل ، تا جایی که ممکن است زمان اتصال خود به اینترنت را کاهش دهید. با کمی تمرین میتوانید اعتیاد اتصال به اینترنت برای ساعتهای طولانی را کاهش داده و در مواقع ضرورت و نیاز از آن استفاده کنید.

 

موبایل را از خانمهای باردار دور نگه دارید

باید بدانید که بدن جنین از بافت تشکیل شده است، و به خاطر ساختار و جنس بافت، میزان جذب امواج الکترومغناطیس توسط آن فوق‌العاده زیاد است. تمامی محققان بر این عقیده‌اند زنانی که در طول 9 ماه بارداری خود از امواج موبایل دوری نمی‌کنند، بیماری های مادرزادی گوناگونی را برای فرزند آینده خود رقم می‌‎زنند. پس این کار به عنوان یک ضرورت برای خانمهای باردار به حساب می آید و برای سلامت نوزاد خود باید حتی الامکان از موبایل و تشعشعات موبایل دوری کنند.

 

پس به یاد داشته باشیم که برای سلامت خود میتوانیم با انجام کارهای و رفتارهایی ساده، به این امر مهم دست پیدا کنیم. بدون شک هیچ چیز جز سلامتی در اولویت نیست و حال که در دنیای مدرن و تکنولوژی امروزی زندگی میکنیم، انجام این امور ساده؛ بسیار مفید و ارزشمند خواهد بود. 


نظرات کاربران
ارسال نظر