گول پیام‌های جعلی که درخواست رمز می‌کنند را نخورید
یاسمن آذر  1398/04/27 

 

بارها شنیده‌اید که یک تماس از سمت فردی ناشناس که شما را برنده‌ی یک قرعه‌ کشی در بانک و یا یک شرکت معتبر اعلام کرده است چگونه تعداد زیادی از افراد را گول زده و با این‌کار مبالغ هنگفتی را از حسابشان دزدیده‌اند. این ترفندها اخیرا در بین پیام‌های جعلی و یا حتما تماس تلفنی‌های ناشناس به شدت دیده و گزارش شده است. افرادی که در این میان هدف این کلاه‌ برداری‌ها قرار گرفته‌اند بعضا سرمایه‌ی کل زندگی خود را به طور کامل از دست داده‌اند. از آن‌جایی که این کلاه‌ برداری‌ها هر روز به طریقی جدید تکرار می‌شوند لازم دانستیم تا با راهنمایی‌های لازم و ترفندهایی که می‌توانید از طریق آن‌ها، تماس‌ها، پیام‌ها و بعضا ایمیل‌های جعلی را تشخیص دهید در ادامه‌ی مقاله با شما در میان بگذاریم تا با افزایش آگاهی از این‌گونه کلاه‌ بردارها در امان بمانید، پس در ادامه‌ با ما همراه شوید.

 

قدم اول این‌ است که به خاطر بسپارید اکثر این‌ پیام‌ها جعلی بوده و سعی کنید آن‌ها را به هیچ عنوان جدی نگیرید. اما یک نوع خاصی از پیام‌های ناشناس یا به اصطلاح اسپم (spam) وجود دارد که مجرمان سایبری از آن استفاده می‌کنند تا قربانیان خود را گول زده و از این طریق تمام اطلاعات تلفنی و همچنین پسوردهای مهم‌ آن‌ها را به‌دست بیاورند. این حقه‌ها به قدری حرفه‌ای طراحی شده‌اند که بارها مردم در اقسا نقاط جهان را توانسته‌اند به دام بیاندازند اما با افزایش آگاهی و با رعایت چند نکته‌ی اصلی می‌توانید از شر این گونه پیام‌های ناشناس در اما بمانید.

به طورکلی کلاه‌ برداری‌‌ و یا کلاه‌ برداری‌های پیامکی درست مانند ایمیل‌های ناشناسی هستند که اسپم هستند اما با این تفاوت که کلاه‌ بردار سعی دارد به جای استفاده از ایمیل، قربانی خود را با استفاده از متن پیامک از طریق گوشی‌ همراهش مورد حمله قرار دهد. این روش به طور غیرمستقیم، قربانی را مورد هدف قرار داده و سعی در اخاذی از وی دارد و همچنین افراد در تمامی ساعات روز به گوشی خود دسترسی داشته و سریعا پیامک را باز کرده و می‌خوانند، همین موضوع نیز باعث می‌شود تا عملیات توسط شخص کلاهبردار به سرعت به نتیجه برسد. اکثر مواقع محتوای این نوع پیامک‌ها به گونه‌ای است که از فرد قربانی درخواست تماس با یک شماره‌ای خاص را دارد و یا حتی از آن‌ها تقاضا می‌کند به روی لینک سایتی که برای آن‌ها فرستاده شده است کلیک کرده و آن را باز کنند و از طریق لینک فرستاده شده که معمولا هم سایت بانکی به نظر می‌رسد برنامه و اطلاعات گوشی و شخصی شما و یا حتی حساب بانکی شما را هک کنند.

 

 

اگر محتوای این متن تماس تلفنی باشد در نهایت متوجه خواهید شد که شخصی از شما درخواست می‌کند تا اطلاعات بانکی، اطلاعات ورود به سایت و یا حتی پسورد شبکه‌های اجتماعی خود را به او دهید و اگر قرار باشد روی لینک فرستاده شده کلیک کنید متوجه خواهید شد که وارد سایتی مشابه به طراحی سایت بانکی خواهید شد. از آن‌جایی که سایت باز شده، سایت اصلی بانک نبوده و در واقع برای هک کردن اطلاعات شما طراحی شده است، با وارد کردن اطلاعات حساب بانکی، مستقیما این اطلاعات برای شخص کلاه‌ بردار ارسال خواهد شد و او حالا می‌تواند از حساب شما به سادگی پول برداشت کند.

البته راه دیگری نیز که وجود دارد این است که شما بعد از کلیک روی لینک ارسال شده، به یک بدافزار مخرب اجازه‌ی ورود به گوشی هوشمندتان را داده و هر اطلاعاتی که تا به حال در گوشی خود وارد کردید مانند شماره تلفن‌ها، رمز بانک و حساب‌های کاربری همگی در اختیار شخص کلاه‌ بردار قرار می‌گیرد و بعد از این می‌تواند کنترل تمام اطلاعات شخصی شما را به دست بگیرد.

 

چگونه از کلاه‌ برداری‌ها در امان بمانیم؟

بهترین راه برای حفظ اطلاعاتتان در مقابل اینگونه کلاه‌ برداری‌ها، این است که به طور کامل پیام‌ها و تماس‌هایی که از طرف اشخاص ناشناس به شما می‌شود را نادیده بگیرید، اما به خاطر داشته باشید که برخی از کلاه‌ برداران ممکن است حرفه‌ای‌تر عمل کرده و شماره‌ی خود را به عنوان شماره‌ی یکی از افرادی که شما می‌شناسید روی صفحه‌ی گوشیتان به نمایش دربیاورند. پس اگر می‌خواهید مطمئن شوید که اطلاعات شما در امان می‌مانند به هیچ عنوان اطلاعات خود را وارد لینک‌هایی که برایتان ارسال می‌شود، نکنید، حتی اگر از شما خواسته شد که با شماره تلفنی تماس بگیرید به هیچ عنوان خودتان را در این تله نیاندازید.

 

 

اگر فکر می‌کنید از طرف یک کلاه‌ بردار تماس تلفنی و یا پیامکی دریافت کرده‌اید فورا با شخص و یا موسسه‌ای که فرد مذکور ادعا دارد از طرف آن با شما تماس برقرار کرده تماس گرفته و صحت آن را تائید و یا رد کنید. اما در اکثر مواقع در حقیقت با افراد سودجو و کلاه‌ بردار مواجه هستید.

اگر به صورت اتفاقی می‌خواهید لینکی را باز کنید به خاطر بسپارید که قبل از هرچیزی آنتی‌ ویروس و نرم‌ افزار شناسایی بد‌افزارها را روی گوشی خود نصب کرده و به سرعت آن را اجرا کنید تا هر فایل تهدید آمیزی که ممکن است آن را دانلود کرده باشید، شناسایی کرده و از بین ببرد.

دفعه‌ی بعدی که پیام ناشناسی دریافت کردید به خاطر بسپارید که جوانب احتیاط را رعایت کرده و از عواقب بدی که ممکن است برایتان داشته باشد در امان بمانید. اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

منبع: دیجی رو


نظرات کاربران
ارسال نظر