اخبار
سامسونگ گلکسی نوت 10 فاقد دکمه بیکسبی خواهد بود!
03\05\1398               منبع:  itresan.com

 

خبرها حاکی از آن است که گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ بدون دکمه بیکسبی معرفی خواهد شد. اگر این خبر صحت داشته باشد نشان می‌دهد که سامسونگ بالاخره به انتقادات موجود درباره دکمه این دستیار هوشمند توجه نموده است.

گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ به‌ زودی در دو مدل مختلف که هر دوی آنها بالا رده و دارای قلم S Pen هستند رونمایی می‌شود: نوت ۱۰، که چندان جنبه نمایشی نخواهد داشت و نوت ۱۰ پلاس، که با داشتن یک باتری بزرگتر، امکان پشتیبانی از 5G در برخی مارکت‌ها، یک دوربین عمقی و رم تا ۱۲ گیگابایت و حافظه داخلی ۵۱۲ گیگابایتی، به‌ راستی یک مدل «شوآف» خواهد بود.

اما آنچه که در این مطلب قصد پررنگ‌تر کردن آن را داریم، قابلیتی است که سامسونگ آن را در هر دو مدل گلکسی نوت ۱۰ حذف کرده است: دکمه بیکسبی!

بله درست خواندید: به‌ نظر می‌رسد دو سال و نیم بعد از آنکه سامسونگ دستیار مجازی بیکسبی را با یک دکمه فیزیکی بر روی سری‌های گلکسی S8 در آوریل ۲۰۱۷ معرفی نمود، سرانجام این شرکت کره‌ای متوجه شده است که هیچ‌کس تمایلی به وجود آن دکمه بر روی گوشی‌های موبایل ندارد. تنها کاری که دکمه بیکسبی انجام می‌دهد این است که وقتی به جای دکمه پاور تصادفا آن را فشار می‌دهید، مانع انجام کارتان می‌شود و زمان زیادی را از شما می‌گیرد.

 

مشکل بیکسبی

مشکل بیکسبی این است که با وجود اینکه قابلیت‌های خاص و ویژه‌ای مانند انجام یک سلسله کارهای پشت‌ سرهم را دارد، اما نه‌ تنها به‌اندازه رقبایی مانند گوگل اسیستنت یا دستیار سیری اپل، سریع نیست بلکه به‌ اندازه آنها باهوش هم نیست. ضمن اینکه به نظر می‌رسید مردم به همان میزانی که از سایر دستیارها استفاده می‌کردند و از آنها هم رضایت داشتند، از این دستیار سامسونگ چندان خرسند و راضی نبودند.

 

 

راستش را بخواهید، سامسونگ از زمانی که تمرکز خود را بر روی فشردن دکمه بیکسبی در جلو و وسط گوشی‌های خودش قرار داد، مسیر اشتباهی را طی ‌نمود. در زمان راه‌ اندازی بیکسبی در سال ۲۰۱۷، شرکت اجازه نداد که قابلیت دیگری به دکمه آن اضافه گردد و بنابراین مانع از تلاش اپلیکیشن‌های ثالثی که به‌ دنبال وارد نمودن برخی قابلیت‌ها به آن بودند، گردید. در سری‌های گلکسی S10 مشاهده کردیم که چگونه سامسونگ نرمش نشان داد و اجازه اضافه شدن ویژگی‌های دیگر را به دکمه بیکسبی داد. برای مثال، در گوشی گلکسی S10 شما می‌توانستید دکمه را طوری تنظیم نمایید که با یکبار فشردن آن، بجای اجرای بیکسبی، اپلیکیشن کاملا متفاوت دیگری را باز کنید. البته این موضوع در آن موقع، حرکت رو به‌ جلویی محسوب می‌شد (هرچند شما با دو بار فشار دادن دکمه، به بیکسبی دسترسی پیدا خواهید کرد، اما امکان غیر فعال‌ سازی کامل آن وجود ندارد).

حالا با افشا شدن جزییات گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ می‌توان با اطمینان گفت که سامسونگ دکمه بیکسبی را به‌ کلی از روی گوشی‌ها حذف کرده است؛ بطوریکه در هیچ‌کدام از تصاویر لو رفته نشانه‌ای از آن وجود ندارد. ضمن اینکه ما هنوز مطمئن نیستم چه اتفاقی قرار است برای خود دستیار بیکسبی بیافتد.

 

حضور بیکسبی بر روی پوشیدنی‌ها موضوع دیگری است

با این‌ حال، به نظر می‌رسد که سامسونگ همچنان به استفاده از دستیار بیکسبی بر روی پوشیدنی‌های خود مصمم است. ما این دستیار را بر روی گلکسی واچ اکتیو مشاهده کرده‌ایم؛ ساعت هوشمند ارزان‌ قیمتی که سامسونگ بهار امسال عرضه نمود و گفته می‌شود که مدل بعدی آن هم به‌ زودی و با قابلیت‌های بیشتر روانه بازار خواهد شد. بنابراین همچنان شاهد استفاده از بیکسبی در محصولات سامسونگ خواهیم بود، اما فعلا درباره حضور آن بر روی گوشی‌های جدید مطمئن نیستیم.

 

 

نظر شما درباره وجود یک دکمه اختصاصی برای بیکسبی چیست؟ آیا اصلا می‌توانید چنین قابلیتی را فراموش کنید؟ به‌ طور کلی نظرتان درباره خود دستیار بیکسبی چیست؟نظرات کاربران
ارسال نظر