اخبار
پتنت جدید آی‌فون تاشو اپل در برخی موارد با گلکسی فولد شباهت دارد!
11\03\1398               منبع:  itresan.com

 

جدول زمانی عرضه دستگاه‌های تاشو که ماه دسامبر گذشته توسط موسسه CGS-CIMB Group منتشر شد؛ دارای نکات جالب‌ توجهی بود. بر این اساس انتظار می‌رفت که شرکت‌های سامسونگ و هواوی به‌ عنوان 2 تولید کننده بزرگ و برتر اسمارت‌فون ماه‌ها پیش از تحقق رویای عرضه گوشی تاشو، نمونه‌ای از آن‌ را روانه بازار نمایند. اپل آخرین تولید کننده حاضر در این فهرست بود و بر اساس پیش‌ بینی‌ها آی‌فون تاشو این شرکت تا 6 ماهه دوم سال آینده ارائه نمی‌شد. اوایل سال گذشته یکی از تحلیل‌ گران موسسه Merrill Lynch اعلام کرد که وی پس از گفتگو با زنجیره تامین اپل انتظار دارد که آی‌فون تاشو در سال 2020 عرضه شود. اشاره 2 گزارش مجزا به یک جمع‌ بندی مشابه مایه خرسندی است. در حالی‌ که تاکنون چندین طرح مفهومی از آی‌فون تاشوی اپل منتشر شده است؛ اما انتشار تصاویر یک پتنت منتسب به اپل طی هفته جاری احتمالا بهترین نگرش را از تصورات ذهنی این کمپانی در اختیار ما قرار می‌دهد.

 

به گفته وب‌سایت Patently Apple، روز سه‌ شنبه دفتر ثبت پتنت و نمادهای تجاری ایالات‌ متحده (USPTO) پتنت اپل برای کاور تاشو و نمایشگر مخصوص یک دستگاه الکترونیکی را ثبت کرده و شناسه اختراع 10303218 را برای آن در نظر گرفته است.

تصاویر منتشرشده، دستگاهی تاشونده به سمت داخل با ظاهری مشابه اسمارت‌فون سامسونگ گلکسی فولد را نمایش می‌دهند. این دستگاه با گوشی تاشونده به خارج هواوی میت X و موتورولا RAZR 2019) با قابلیت تاشوندگی عمودی متفاوت خواهد بود. اما برخلاف گلکسی فولد این پتنت دربردارنده تصاویری است که از وجود نمایشگری انعطاف‌ پذیرتر با الگوهای تاشوندگی بیش‌تر نسبت به اشکال کنونی پیاده‌ سازی مکانیسم تاشو حکایت دارد. این پتنت بر مقوله نمایشگر آی‌فون تاشو و لایه‌های پوششی دستگاه تمرکز نموده است. همان‌ طور که در پتنت نیز اشاره شده؛ هر 2 قسمت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با خم کردن لایه کاور روی ناحیه قابل انعطاف، باز و بسته شوند.

به‌ طور سنتی دستگاه‌های الکترونیکی دارای قالب طراحی یکتایی هستند که با توجه به اندازه و شکل نمایشگر آن‌ها تعیین می‌شود. از آن‌جا که بسیاری از نمایشگرهای سنتی مستحکم یا حداقل انعطاف‌ ناپذیر هستند؛ لذا یک دستگاه سنتی سازگار با چندین قالب طراحی از یک لولای مکانیکی یا مفصل گردشی بهره می‌گیرد. با این‌ حال این پیکره‌ بندی‌های سنتی برای نوت‌ بوک‌های معمولی و دستگاه‌های تبلت که به‌ صورت ذاتی با محدودیت‌های یکپارچه‌ سازی و ابعاد مورد نیاز یک لولای مکانیکی جداگانه مواجه هستند؛ به‌ کار گرفته می‌شوند. اصول مشروح در این قسمت به دستگاه‌ها و تکنیک‌هایی برای ایجاد گجت‌های الکترونیکی قابل‌ حمل مجهز به یک کاور و نمایشگر تاشو اشاره دارند. این نمایشگر و کاور با محدودیت‌ها یا نواقص مربوط به برخی ایده‌های سنتی دست‌ به‌ گریبان نخواهند بود. – اپل

 

آیا مشکلات سامسونگ موجب تعلل اپل برای کار روی یک آی‌فون تاشو شده است؟

اپل درخواست ثبت این پتنت را در ژانویه سال 2018 ارائه کرد و تصاویر آن نیز پیش‌تر در ماه آگوست منتشر شد. در ماه جولای گذشته اپل پتنت دیگری در رابطه با یک آی‌فون تاشو را در موسسه USPTO ثبت کرد. این پتنت به بررسی نحوه استفاده از مواد اولیه جهت جلوگیری از نازک‌ شدگی اجزای نمایشگر تاشو هنگام باز شدن دستگاه می‌پردازد.

 


تصویر پتنت جدید اپل

 

بایستی به‌ خاطر داشت که پتنت‌های مذکور پیش از آشکار شدن مشکلات اسمارت‌فون تاشوی سامسونگ گلکسی فولد توسط اپل به ثبت رسیده‌اند. نخستین گوشی تاشوی یک تولید کننده بزرگ در ماه فوریه معرفی شد و قرار بود در روز 26 آوریل روانه بازار شود. اما همان‌ طور که بی‌ تردید اکنون مطلع هستید؛ برخی افراد کنجکاو تصور می‌کردند که برداشتن لایه فیلم محافظ از روی نمایشگر بزرگ داخلی دستگاه مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ در حالی‌ که سامسونگ پیش‌تر در خصوص عدم انجام چنین اقدامی هشدار داده بود. در این میان مشکلات دیگری از قبیل ورود گرد و خاک به گوشی از طریق لولا و ایجاد برآمدگی در نمایشگر دستگاه نیز مشاهده شد. در نتیجه سامسونگ عرضه گلکسی فولد را به تعویق انداخت و فروشگاه Best Buy نیز اخیرا پیش‌ سفارشات دریافت شده برای این دستگاه را لغو کرد.

 

 

تصویر دیگری از پتنت مذکور که یک آی‌فون تاشونده به سمت داخل را نمایش می‌دهد

 

قرار بود گوشی هواوی میت X با ساختار تاشونده به سمت خارج، دومین گوشی تاشوی عرضه شده توسط یک تولید کننده بزرگ طی سال جاری لقب گیرد. اکنون هواوی از دسترسی به اجزاء، قطعات و نرم‌ افزارهای ارائه شده توسط منابع معمول خود محروم است و این پدیده می‌تواند عرضه میت X را با تاخیر مواجه نماید؛ اگرچه کمپانی هیچ بیانیه‌ای در این خصوص صادر نکرده است. بدیهی است که مشکلات هواوی با موارد پیش روی سامسونگ و اسمارت‌فون گلکسی فولد این شرکت یکسان نیست.

با توجه به پتنت‌های ثبت شده و مورد درخواست اپل، این کمپانی برای تولید یک آی‌فون تاشو کاملا مصمم است. تنها بایستی منتظر بمانیم و ببینیم که آیا مشکلات سامسونگ بر نقشه راه عرضه چنین دستگاهی سایه خواهد انداخت یا خیر.نظرات کاربران
ارسال نظر